Tradičná čínska medicína

Tradičná čínska medicína

Tradičná čínska medicína („TČM“) je dedičstvom starovekej Číny. Počiatky TČM sa datujú sa do obdobia viac ako 2 700 rokov pred naším letopočtom, pričom v priebehu tisícročí sa základ učenia nezmenil. Vďaka tejto kontinuite umožňuje nachádzať odpovede na zdravotné problémy, s ktorými sa stretávame aj v modernej spoločnosti.

Tradičná čínska medicína je súbor činností, ktorých cieľom je zharmonizovať jedinca. Jej úlohou je dosiahnuť spriechodnenie tokov energií a krvi, zharmonizovať energie yin a a yang v tele a tým druhotne zharmonizovať telesné funkcie.

Učenie TČM vysvetľuje princípy a mechanizmy chodu celého sveta. Podľa učenia TČM je svet tvorený z QI ( čítaj čchi) - prapôvodnej substancie. Je to energia, ktorá sa skladá z dvoch zložiek – yinu ( čítaj jin) a yangu (čítaj jang), ktoré sú si navzájom protikladné, ale sú v sebe zároveň obsiahnuté a spojené. Vlastnosti yinu a yangu a zákonitosti ich vzájomného vzťahu vplývajú na chovanie všetkých vecí a javov a vplývajú na podstatu zdravia či choroby. Päť prvkov – drevo, oheň, zem, kov a voda – sú základným rozčlenením Qi. Tieto prvky reprezentujú pôsobenie vzťahov vzájomného rodenia a ovládaním medzi nimi vznikajú všetky formy bytia. Cieľom TČM je zistenie príčiny ochorení, nie len riešenie ich prejavov.

V ľudskom tele stelesňuje týchto päť prvkov pätica životne dôležitých orgánov Zang (čítaj cang) – Srdce, Pečeň, Pľúca, Obličky a Slezina.

Pochopenie všeobecných zákonitostí yin - yangu a piatich prvkov prispieva k pochopeniu podstaty činnosti jedného z výtvorov prírody – človeka a jeho organizmu. Práve preto toto učenie predstavuje základ učenia Tradičnej čínskej medicíny a terapeutických metód, ktoré z tohto učenia vychádzajú.